ORIGINÁL - TO JE WEBER
PATENTOVANÝ KULOVÝ ZAHRADNÍ GRIL NA DŘEVĚNÉ UHLÍ
Vznik firmy Weber je pravým americkým příběhem o podnikatelském úspěchu. Již po desetiletí je značka Weber synonymem kvality, a úroveň kvality, která v roce 1952 dopomohla kulovému grilu Weber k úspěchu, je dnes charakteristická pro celý výrobkový program firmy.
Stejně jako mnozí Američané, také George Stephen si v 50. letech oblíbil grilování v přírodě. Jako gril se však tehdy používala otevřené kovová miska, u které byly možnosti regulace grilování jen velmi omezené nebo vůbec žádné. Pokud byly kupříkladu uhlíky příliš horké nebo pokud bylo větrno, maso se připalovalo. Při dešti pak bylo téměř nemožné udržet gril v chodu. Ani při prvních pokusech o zkonstruování lepšího zahradního grilu z cihel se Georgovi tyto problémy nepodařilo vyřešit.
V roce 1951 se George rozhodl postavit gril s víkem, neboť - jak se domníval - kovové víko by žár v grilu mohlo chránit před větrem. Víko by rovněž mohlo zadusit plameny, které vzplanou, když šťáva z masa skápne na žhnoucí uhlíky. A konečně se také domníval, že by muselo být jednodušší gril zapálit, pokud by se uhlí nenacházelo přímo na dně grilu, ale bylo by zásobováno čerstvým vzduchem i zespodu. Jeho cílem bylo nabídnout milovníku grilování takový gril, který by udržoval stejnoměrnou teplotu za každého počasí.
Jako zaměstnance firmy Weber Brothers Metal Works George zaujala kovová koule. Pro svůj první gril rozřízl jednu bójku svého zaměstnavatele. Dohromady její dvě části tvořily gril na dřevěné uhlí s víkem ve tvaru koule - kulový gril Weber, který se měl v celém světě stát symbolem zahradního grilování.
Tento gril si získal u jeho přátel a sousedů takovou oblibu, že v červenci roku 1952 George začal prodávat "George's Barbecue Kettle", předchůdce dnešního kulového grilu Weber. Zpočátku se mnozí tvaru grilu vysmívali a posměšně ho označovali za "Sputnik". To se však změnilo, když zjistili, jak dobře tento vynález s originálním tvarem funguje a jak chutná jsou jídla na něm připravená. Kulový gril se stal žádaným zbožím.
Zásady firmy Weber-Stephen Products Co., které jí dovedly k neohroženému prvenství na trhu v USA, by měly i v budoucnu určovat firemní politiku.
Firma si dala za cíl vytvořit pro svoje jméno a svoji značku ve vědomí spotřebitelů tuto pozici:
Ať už se jedná o přenosný gril Smokey Joe nebo o špičkový plynový gril sérií Genesis, Platinum a Summit s řadou vyspělých funkcí, gril Weber je díky svému vynikajícímu technickému provedení a pečlivě kontrolovanému výrobnímu procesu vždy tím nejlepším rozhodnutím pro milovníka grilování.
Výroba začíná tvarováním kulového grilu Weber: Ploché ocelové polotovary se na obřích lisech pod tlakem stovek tun zalisují do forem. Vznikne tak robustní koule složená ze spodní části a víka, jejíž tvar má firma Weber v USA zaregistrován jako ochrannou známku. Obsah uhlíku v oceli je nižší než u většiny ostatních grilů. Znamená to sice vyšší náklady na výrobu našich produktů, zajišťuje to však lepší přilnavost smaltu a majiteli je tak zaručeno dlouholeté používání a ochrana před propálením a prorezavěním.
Dalším nákladným výrobním procesem, který se však pro zákazníka bezpochyby vyplatí, je sváření. Již po desetiletí se většina součástí kulového grilu Weber svařuje, neboť svařené, smaltované spoje jsou trvanlivější, méně náchylné ke korozi a neuvolňují se. Výsledkem je stabilní a mimořádně trvanlivý gril.
Navíc každý svár pro zákazníka znamená, že tento díl nemusí montovat. U většiny ostatních grilů přebírá kupující podstatnou část montáže, neboť řada výrobců má nízké ceny díky tomu, že montážní práce přenechají zákazníkovi a sníží si tak své náklady.
Dalším důležitým krokem je nanesení smaltu. S využitím speciálního elektrostatického postupu se na každý gril nejprve nanese zcela rovnoměrná vrstva černého smaltového prášku, která se poté vypálí v peci při teplotě 870°C. Tento nákladný postup zaručuje zcela rovnoměrnou vrstvu smaltu a zajišťuje tak dlouhou životnost i při vysokých teplotách. Na černý základní smalt se případně ručně nanese barevný, který se znovu vypálí v peci.
V rámci zabezpečování jakosti se po vypálení provádí vizuální kontrola každého dílu.
Výsledkem naší výroby je lepší smaltovaný povrch, než jaký mají grily ostatních výrobců. Tato vrstva smaltu chrání ocel před propálením a prorezavěním a po dlouhá léta odolává přímému působení žáru uhlíků.
Každý plynový gril je ve výrobním závodě podroben důkladné kontrole jakosti. Zkoušíme každý ventil a každý regulátor, abychom se ujistili, že plyn proudí rozdělovačem optimální rychlostí. Jako poslední krok před expedicí kompletně smontovaného grilu zapálíme každý hořák plynového grilu Weber pomocí vestavěného zapalovače.
Kvalitní technické provedení a zpracování grilů Weber jsou nezaměnitelné, bez ohledu na to, zda se jedná o gril na dřevěné uhlí nebo na plyn. Zákazník se pravděpodobně nikdy nedozví nic o nesmírném úsilí, které si tato špičková kvalita vyžaduje, ale ocení ho nepřímo - spokojeností, kterou mu používání výrobku Weber přináší.
Obě tyto metody budou později vysvětleny ještě podrobněji. Je velmi důležité, aby každý oběma těmto způsobům grilování rozuměl, neboť díky tomu bude schopen lépe ocenit speciální design a unikátní vlastnosti výrobků Weber.
Je řada důvodů, proč se zákazníci stále více znovu rozhodují pro grily Weber a ne pro grily jiných výrobců.
Vlastnosti plynových grilů se dělí na charakteristiky, které zabraňují tvorbě plamenů a zajišťují rovnoměrné opékání, usnadňují používání grilu a zaručují jeho dlouhou životnost.
Kulový gril Weber má tak robustní konstrukci, že při normálním používání vydrží mnoho let. Doba životnosti 15 let a více není neobvyklá - dokonce i pokud gril stojí celý rok venku. Při pořízení sice může být gril Weber dražší než gril od jiného výrobce, ale za dobu životnosti grilu Weber by si zákazník musel levnějších grilů koupit několik, aniž by navíc kdy měl pořádně fungující gril! Ve výsledku tedy zákazník ušetří peníze a starosti -, pokud si koupí gril Weber.
Zde jsou některé z důvodů, proč je kulový gril Weber tak trvanlivý:
Spodní díl i víko kulového grilu Weber jsou zhotoveny z těžké speciální oceli s nízkým obsahem uhlíku. Ocel je z vnější i vnitřní strany smaltovaná, aby neprorezavěla a aby lépe odrážela teplo.
Držadla jsou přidělaná na kovových můstcích, které jsou ke grilu přivařeny. Matky a šrouby, které rezavějí nebo se mohou uvolnit, se nepoužívají. Pro zvýšenou stabilitu jsou ke grilu přivařeny rovněž objímky pro nožičky.
Kryt ventilačního otvoru ve víku, nožičky, a miska pro zachytávání popela jsou vyrobeny z nerezavějícího hliníku. Robustní kolečka jsou nerozbitná až do - 40 °C. Grilovací rošt je trojnásobně poniklován a stejně jako rošt pro uhlí je zhotoven z těžké stabilní oceli.
Všestrannost
Vše, co lze péci v troubě, lze grilovat na grilu Weber - s lepší chutí. Spotřebitel se může rozhodnout buď pro přímý nebo nepřímý způsob grilování. Dále jsou uvedeny příklady obou způsobů.
Snadná montáž
Většina dílů kulového grilu Weber je již z výroby svařena nebo smontována, takže k montáži nejsou zapotřebí žádné nebo jen velmi málo nástrojů.
Snadná obsluha
Smaltovaná ocel odráží teplo, které poté cirkuluje okolo pokrmu. Velké kusy masa není nutno obracet a nemusíte otáčet rožněm! Nemusíte neustále dohlížet na grilovaný pokrm, ale můžete se věnovat Vaší rodině a hostům.
Snadné zapalování
Speciální konstrukce kulového grilu Weber s roštěm pro uhlí a jednoduše regulovatelným ventilačním systémem zajišťuje neustálý přívod vzduchu a komínový efekt, a umožňuje tak zcela bezproblémové zapálení. Mávání novinami, měch nebo fén nejsou potřeba.
Žádné plameny
Uzavřené víko snižuje množství kyslíku v úrovni grilovacího roštu natolik, že se netvoří plameny a pokrm se nepřipaluje.
Žádný kouř
Při nepřímém způsobu grilování na žhavé uhlíky nekape omastek ani šťáva. Je tak možno grilovat absolutně bez kouře a bez obtěžování sousedů.
Nízká spotřeba uhlí
Pokud se po grilování uzavřou ventilační otvory ve spodní části grilu i ve víku, uhlíky uhasnou a je možno je použít při dalším grilování. Gril Weber se tak může amortizovat již jen dřevěným uhlím ušetřeným za dlouhou dobu jeho životnosti.
Záruka a služba zákazníkovi
Firma Weber poskytuje jednu z nejrozsáhlejších záruk v oboru a dodává náhradní díly i pro starší modely.
Grily Weber se všechny vyrábějí v USA mají dlouholetý příslib záruky až po dobu 25 let jsou dodávány s podrobným návodem k montáži a použití perfektně zpracovaný materiál solidní tloušťky a perfektní jakosti vzbuzuje důvěru a poskytuje jistotu bez nutnosti montáže plynových částí: ochrana a bezpečnost pro uživatele
Na počátku 80. let zahájil Weber rozsáhlý projekt - vývoj a konstrukci plynového grilu, který by si zasloužil nést renomovanou značku Weber. Naše průzkumy jednoznačně prokázaly, že grilování na plynu bylo považováno za velmi praktické, běžný plynový gril však trpěl třemi zásadními problémy: tvorba plamenů, nerovnoměrná teplota a špatné zpracování a kvalita. Dnes nabízejí plynové grily Weber takovou kvalitu a takové vlastnosti, že grilování na plynu přináší pouze potěšení.
Vlastnosti, které zabraňují tvorbě plamenů a zajišťují rovnoměrnou teplotu
Dlouhou dobu se v plynových grilech jiných výrobců používaly lávové nebo jiné kameny. V prohlubních nebo v porézním povrchu se shromažďoval kapající omastek až do okamžiku, než bylo dosaženo bodu vzplanutí. Poté okamžitě vyšlehly plameny, takže se maso připalovalo. Tato metoda zcela zjevně nebyla vhodná k dosažení rovnoměrné teploty a proto jsme ji v našich grilech nechtěli v žádném případě použít.
Tento celosvětově patentovaný systém je jádrem plynových grilů Weber, ve kterých zabraňuje tvorbě plamenů a zajišťuje rovnoměrnou teplotu.
Součástí systému Flavorizer jsou kovové profily pro vedení vzduchu, které jsou v závislosti na modelu buď pokryté vysokoteplotním smaltem nebo zhotoveny z nerezové oceli. Na profilech zahřívaných hořáky se odpařuje kapající omastek a šťáva, což masu nebo rybě propůjčuje nezaměnitelné "aroma grilování". Kov tyčí přitom jakožto vynikající vodič tepla zajišťuje rovnoměrnou teplotu po celé grilovací ploše. Protože se nepoužívají lávové ani žádné jiné kameny, nedochází prakticky vůbec ke vzplanutí kapajícího omastku.
Vedení vzduchu systémem Flavorizer je doplněno speciálním trychtýřovitým dnem grilu: Kapající omastek je veden pomocí profilů systému Flavorizer okolo hořáků a díky trychtýřovitému dnu končí ve zvláštní misce pod grilovací komorou. V běžných plynových grilech se omastek shromažďuje na dně grilu a než otvorem ve dně odteče do prázdné plechovky, způsobuje tvorbu plamenů.
Plynové grily Weber mají až šest hořáků, které zajišťují přesné a rovnoměrné nastavení teploty. Tyto hořáky z nerezové oceli jsou paralelně uspořádány - v závislosti na modelu vertikálně nebo horizontálně - po celé délce resp. šířce grilovací komory.
Když je prostým stisknutím tlačítka zapálen hlavní hořák, umožní patentovaný systém zapalování Crossover zažehnutí druhého a/nebo třetího hořáku pouhým otočením knoflíku, bez potřeby znovu stisknout tlačítko piezoelektrického zapalování.
U většiny obvyklých plynových grilů je jeden nebo dva hořáky umístěn uprostřed grilu, takže okraje grilovacího roštu zůstávají studené a pokrm se peče nerovnoměrně. U hořákového systému grilů Weber je pokrm hotový naráz, bez ohledu na to, na kterém místě roštu leží.
Každý hořák má vlastní ovládání, které lze plynule nastavit od nízké teploty pro ohřívání přes střední teplotu pro pečení až po vysokou teplotu ke grilování. Nechá se tak snadno grilovat přímým i nepřímým způsobem, a to ještě pohodlněji, než je popsáno v odstavci o grilech na dřevěné uhlí! To znamená, že kuchař se nemusí při přechodu z grilu na dřevěné uhlí na plynový gril přeškolovat.
Pozor! Při zapalování musí být víko vždy odkryté. Před grilováním je nutno plynový gril Weber zavřít a předehřát. Po předehřátí položte pokrm doprostřed roštu, nastavte přední a zadní hořák na střední teplotu a prostřední hořák vypněte. U grilů se dvěma hořáky oba nastavte maximálně na střední teplotu, u grilů se čtyřmi až šesti hořáky proveďte nastavení podle druhu a množství připravovaného pokrmu.
U plynového grilu Weber slouží přímý způsob grilování pouze k předehřátí a k počátečnímu prudkému osmahnutí pokrmů; k vlastnímu pečení se používá nepřímý způsob.
K počátečnímu prudkému osmahnutí steaků s odkrojeným tučným okrajem nastavte hořáky na H = vysoká teplota. Teplota v úrovni grilovacího roštu nyní dosahuje přibližně 290o C. Položte maso na předehřátý rošt. Potření roštu olejem usnadní pozdější čištění. Zavřete víko a pečte jednu stranu steaku při vysoké teplotě, a to po cca. 2 minuty u steaků silných 2,5 cm a po 4 minuty u steaků silných 4-5 cm.
Nastavte přední a zadní hořák na M (střední teplotu) a prostřední hořák vypněte. (u grilů se dvěma hořáky oba nastavte maximálně na M). Teplota v úrovni grilovacího roštu nyní dosahuje přibližně 180o C. Steaky otočte a dopečte je nepřímým způsobem při střední teplotě. V polovině doby přípravy uvedené v receptu steaky opět otočte.
Při grilování nepřímým způsobem se zapíná přední a zadní hořák a vypíná prostřední hořák. U grilů se dvěma hořáky se oba nastavují maximálně na M. Nepřímý způsob se používá k pečení pokrmů po počátečním prudkém osmahnutí; kromě toho tento způsob slouží k mírnému grilování pečení, celé drůbeže, částí kuřat, ryb, rybích steaků, filet, zeleniny, chleba nebo zákusků při teplotě cca. 180o C. Veškeré pokrmy s vysokým obsahem tuku, jako je vepřový bůček, žebra, husy nebo kachny by se měly péci pouze nepřímým způsobem při nižší teplotě cca. 150-160° C, aby se předešlo příliš rychlému vypečení tuku a vytvoření tmavé kůrky. Víko zůstává po celou dobu grilování zavřené, aby se udržovala teplota a aby horký vzduch rovnoměrně cirkuloval. Se zavřeným víkem a vypnutým středním hořákem peče plynový gril Weber podobně jako horkovzdušná trouba. Narozdíl od horkovzdušné trouby ale při grilování cirkuluje nestále čerstvý, vlhký vzduch, kdežto Vaše trouba horký, suchý vzduch nevyměňuje. Horký vzduch v grilu cirkuluje, takže není potřeba pokrm otáčet na rožni.
Pokud se plynový gril neobsluhuje opravdu snadno, je pro uživatele velmi obtížné dosáhnout výsledku, který by se byť jen blížil dokonalosti. Zde je několik příkladů, jak firma Weber usnadňuje obsluhu svých plynových grilů:
Snadná montáž
Plynové grily Weber jsou konstruovány tak, aby montáž byla co nejjednodušší a aby uživatel mohl rychleji začít grilovat. Montáž grilů série Genesis vyžaduje upevnění pouze 8 až 10 šroubů, protože jednotlivé části rámu jsou svařeny a víko i grilovací komora se všemi částmi plynovodu jsou kompletně smontované od výrobce.
Systém StopWatch-Engineering Vám zaručuje montáž grilu do 10 minut. Není nic jednodužšího, než si koupit Weber gril a začít ihned grilovat.
Víceúčelový teploměr
Tento teploměr měří podle Vaší volby teplotu v grilovací komoře nebo teplotu uvnitř připravovaného pokrmu.
Praktické odnímatelné a/nebo sklopné pracovní plochy
Postranní pracovní plochy jsou zčásti odnímatelné a mohou sloužit jako servírovací podnos. Praktické sklopné stolky zajistí v případě potřeby dodatečnou pracovní a odkládací plochu a snižují potřebu místa, pokud se gril nepoužívá.
Snadná přeprava
Plynové grily Weber mají 2 velká kolečka odolná proti poškození a mrazu. Dvě další kolečka s brzdami zajišťují u některých modelů ještě větší mobilitu a bezpečnost.
Ochranné kroužky proti hmyzu Spider Stopper
Slyšeli jste správně, ochranné kroužky proti hmyzu! Tyto patentované ochranné kroužky zabraňují vniknutí hmyzu a nečistot do trubic hořáků. Odpadá tak jejich nepříjemné pravidelné čištění.
Zapalovací komora Gascatcher a zapalování Crossover
usnadňují bezproblémové zapalování hořáků: Díky komoře se plyn hromadí u zapalovací elektrody hlavního hořáku. Zapálení je tak zaručeno i při silném větru. Pokud hoří hlavní hořák, umožňuje zapalování Crossover zažehnutí druhého a třetího hořáku pouhým otočením knoflíku, bez potřeby znovu stisknout tlačítko zapalování.
Naše plynové grily Weber jsou konstruovány tak, že při normálním používání vydrží po mnoho let, či dokonce po několik desetiletí. Zde jsou některé z charakteristik, které jim propůjčují tak extrémní životnost:
Grilovací rošt ze smaltované oceli nebo z nerezu
Grilovací rošt je v závislosti na modelu zhotoven buď z těžké oceli pokryté speciálním smaltem, nebo z nerezu. Díky tomu lépe odolává i intenzivnímu používání a extrémním teplotám, nerezaví a snadno se čistí.
Silnostěnný hliníkový odlitek
Vlastní gril se skládá z víka a spodního odlitku, grilovací komory. Víko ze smaltované oceli nebo z leštěného nerezu se dvěma hliníkovými krytkami je nejen extrémně trvanlivé, ale má i atraktivní vzhled. Grilovací komora tvořená masivním hliníkovým odlitkem s teplotně stálou povrchovou úpravou vydrží - na rozdíl od běžných grilů s tenoučkými stěnami - i při častém a intenzivním grilování po mnoho let. Díky kvalitě zpracování a použitých materiálů si můžeme dovolit poskytovat až 25tiletou záruku na prorezavění a propálení víka a grilovací komory.
Nerezové hořáky
Naše nerezové hořáky odolávají horkým plamenům po dlouhou dobu. Zatímco pozinkované nebo litinové hořáky často prorezaví po 1-2 letech a náklady na jejich výměnu přesahují cenu grilu, my Vám můžeme poskytnout až 10tiletou záruku na prorezavění a propálení
Masivní rám vozíku
Vozík je vyroben z těžké čtyřhranné trubky, jejíž výztuhy jsou na kritických místech strojově svařeny. Rám se namáčí do lázně fosforečnanu železného, poté se na něj nanáší antikorozní přípravek a nakonec se oplachuje v deionizované vodě. Teprve poté se na rám nastříkává vrstva umělé hmoty v prášku, která se následně vypaluje za vysokých teplot v peci. Díky kombinaci masivní ocelové trubky, strojového svařování a vhodné povrchové úpravy je tento vozík téměř nezničitelný.
Stínítko ovladačů
Stínítko ovladačů je zhotoveno z těžké smaltované oceli. Na stínítku jsou uvedeny bezpečnostní pokyny a pozice ovladačů jednotlivých hořáků. Písmo je odolné proti povětrnostním vlivům a zůstává stále dobře čitelné
Ventily a regulátory
Plynové grily Weber jsou před expedicí ve výrobním závodě vyzkoušeny. Nastaví se správný průtok plynu a montáž je zakončena kontrolou těsnosti a funkčnosti zapalování.